Tvrdost vody a vodní kámen

tvrdost vody

Proč byste ji měli znát?

Tvrdost vody je ukazatel, který říká kolik minerálních látek se nachází ve vodě. Největší zastoupení má vápník, stopově pak hořčík a další. Čím více vápníku ve vodě, tím je tvrdost vody větší a tím větší je i výskyt vodního kamene. Výhodou tvrdé pitné vody je, že nám dodává do organismu tolik potřebný vápník. Nevýhodou tvrdé vody je usazování vodního kamene všude, kam se dostane. Od rozvodů, sprch, kohoutků, praček a boilerů až po prádlo, kůži a vlasy… Zjistěte si tvrdost vaší vody ať se můžete účinně bránit vodnímu kameni!

Vodní kámen

to je prevít!!!

Tuto větu spojenou s vodním kamenem; jistě dobře znáte z reklam při sledování vašich oblíbených filmů a seriálů. Týká se ochrany praček. Nejvíce – 4x až 5x rychleji se totiž vodní kámen usazuje tam, kde se tvrdá voda ohřívá. Tedy i v bojleru, myčce apod.

Podívejte se do své rychlovarné konvice. Vodní kámen vám nejen zničí váš spotřebič, ale i značně prodražuje jeho provoz, protože k ohřátí tvrdé vody potřebuje až o 30% více energie, než kdybychom udrželi topné těleso čisté bez vodního kamene.

poznejte co to je vodní kámen!!

Proč vodní kámen vzniká?

Příčinou tvrdých úsad vodního kamene jsou krystaly minerálů (hlavně vápníku). Ty se zachytí na tvrdou vodou smáčeném povrchu, například vany. Vlhkost se odpaří a krystaly vodního kamene pevně přilnou k povrchu. Opakovaným zvlhčováním se krystaly vrství a vytváří tvrdé inkrustace vodního kamene. Vodní kámen ucpe trysky ve sprše, znečistí vodovodní baterie atd. Však to dobře známe. Proto je třeba se bránit tvrdé vodě a vodnímu kameni.

Změřte si orientačně tvrdost vody

Na každém pracím prášku je uvedeno dávkování podle tvrdosti vody. My už teď víme, že znát tvrdost vody je důležité pro celou domácnost. Změřte si orientačně tvrdost vody a pokud zjistíte, že máte tvrdou vodu, zavolejte nám. Pokud si nevíte rady, rádi vám tvrdost vody sami změříme.

Vodní kámen platíme!

Vodní kámen je zdrojem úniku energie, to si ale málo uvědomujeme. I malá vrstvička vodního kamene na topném tělese je dokonalou tepelnou izolací. Spotřebič odebírá energii, ale tvrdá voda se ne a ne ohřát. Je vypočítáno, že tady platíme zbytečně cca 300 Kč měsíčně vinnou tvrdé vody a vodního kamene! Dále platíme za speciální čistící prostředky, za zvýšené dávky pracího prášku, za opravy kohoutků, toalet, kotlů a bojlerů, to vše vinou tvrdosti vody a vodnímu kameni. Když pak musíme vyměnit trubky vodovodních rozvodů, tak platíme navíc dlaždičky a zednické práce v koupelně, kuchyni …
(Mimochodem v takto „ošetřené“ vaně se velmi líbí bakteriím. Mají se kde zachytit a pomnožovat).

Nebraňte se informacím

Znáte již orientačně tvrdost vaší vody a zjistili jste, že vaše tvrdá voda překračuje kritický bod. Přemýšlíte zda zavolat (bude to stát hromadu peněz a stejně nic nefunguje…). Neváhejte, nebude vás to stát opravdu NIC, jen 15 minut vašeho času. Zabýváme se tvrdou vodou a vodním kamenem dlouhodobě a zajímají nás hodnoty tvrdosti ve všech koutech naší republiky. Návštěva našeho technika je zadarmo, volejte kdykoliv! Získáte zajímavé informace o možnostech individuálního řešení právě vašich problémů s tvrdou vodou a vodním kamenem. Ty vám pak pomohou ušetřit nejen zmíněných 300 Kč měsíčně na jednu domácnost.

Zavolejte a sjednejte si návštěvu našeho technika, který vám sám tvrdost vaší vody změří a navrhne řešení.

Braňme se tvrdé vodě!

Čistící přípravky na bázi kyseliny chlorovodíkové a fosforečné (domestos a mnohé další) jsou proti vodnímu kameni účinné, ale je to nekonečný a velmi finančně nákladný „boj“ proti tvrdé vodě. Navíc čištění potrubí od vodního kamene je velmi problematické a nesmírně neekologické. Řešením mohou být domácí úpravny tvrdosti vody, které jsou dvojí – chemické (vytahují minerály z vody) nebo fyzikální úpravny vody (nic z vody neodebírají, je stále stejně dobrá a zdravá). Dejte přednost fyzice a hledejte účinnost nad 90 %, zdravotní nezávadnost a odborníky v oboru tvrdé vody.

Příznaky tvrdosti vody a zvýšeného vyskytu vodního kamene

Nežádoucím projevům tvrdé vody a vodního kamene předejdete přidáním několika kapek citronové šťávy nebo kyselinou askorbovou (1 špetka na 1 litr vody), která je běžně dostupná v lékárnách. V případě ohřevu tvrdé vody dochází k usazování rozpuštěných sloučenin vápníku v podobě tuhého vodního kamene na stěnách varných nádob nebo bojlerů.
s

Povlak

Tvrdá voda způsobuje tvorbu povlaku na hladině čaje, mýdlo v tvrdé vodě méně pění a snadno se oplachuje
s

Bělavé stopy

Tvrdá voda zanechává bělavé stopy vodního kamene v hrncích, na nádobí a na sanitárním vybavení
s

Vodní kámen

Tvrdost vody způsobuje tvorbu vodního kamene v rozvodech vody, teplovodních trubkách, ohřívačích vody a dalších spotřebičích, jejichž životnost vodní kámen významně zkracuje

Tvrdá voda

Jak měřit tvrdost vody

Tvrdost vody se podle současných norem vyjadřuje jako suma vápníku a hořčíku v mmol/l.

  • Tvrdost vody do 0,7 mmol/l – měkká
  • Tvrdost vody nad 3,75 mmol/l – tvrdá

V technické praxi se hojně používá stupeň německý (ºdH). Pro vzájemný přepočet platí, že 1 mmol/l = 5,6077 ºdH a 1 ºdH = 0,178326 mmol/l.

Orientačně si můžete změřit tvrdost vody a pokud zjistíte, že je vaše voda tvrdá, nebo si nebudete vědět rady, zavolejte nám na naši bezplatnou linku 800 195 211.